District Committee

District Committee Meetings are generally held the second Tuesday of the month. Please see the District Calendar for more up to date information regarding the meeting time and location.

Meetings are presided over by the District Chairman. Reports from operating committees are heard as well as from the District Commissioner and District Executive. Current events and new business are discussed at the committee meeting. Nominations and elections for the District Officer and Committee-at-Large members are held annually at our November meeting.

If you are interested in getting involved on a District level, contact any member of the District Committee.

District Committee members are elected annually, and are nominated by the district nominating committee.

District Professionals

Arnold Andrade

Foothills District Director

(770) 989-2879

 

Emma Iwan

Foothills District Executive

 

 

District Core Committee

TJ Mihill (Troop 2319) – District Chair

Currently the Foothills District Vice Chair of Finance, Committee Chair of T2319 & C2319, Wood Badge (92-79 Fox), & Good Egg recipient.  Click here to learn more…

 

Kes Stadler (Troop 2019) – Vice Chair of Program

Currently the Scoutmaster for Troop 2019, Assistant Scoutmaster Troop 1011, Committee Member Pack 121, Foothills Program Chair, Eagle Scout with palm, Wood Badge Trained.  Click here to learn more…

 

Tiffany Hoff (Pack 277) – Vice Chair of Membership

Currently Arrow of Light Den Leader for Pack 277, Committee Chair for Pack 277, Girl Scouts of America with Troop 2478 for 12 years, 2020 Chicken Pin recipient, Girl Scouts Silver & Gold Awarded.  Click here to learn more…

 

Andy Duke (Troop 2319) – Vice Chair of Finance

Currently Assistant Scoutmaster for Troop 2319, Committee Member for Pack 710, previous Cubmaster for Pack 710, Good Egg Recipient, Unit Leader Award of Merit, and Cubmaster’s Key recipient 2020.  Click here to learn more…

 

Scott Hawley – District Commissioner

Current District Commissioner, Merit Badge Counselor, Committee Member for Packs 340, 840, 1325, 1515, & 1313. Previously a Den Leader, Cubmaster, Unit Commissioner, Training Instructor, and MORE. Click here to learn more…

 

District Member-at-Large

Name Position
Edgar Darden Borders District Member-at-Large
Rebecca C Borders District Member-at-Large
Martha M Brand District Member-at-Large
Scotty Brewington District Member-at-Large
Andrew Taylor Budzinski District Member-at-Large
Douglas Paul Carey District Member-at-Large
Tom Carden District Member-at-Large
Robert Cato District Member-at-Large
Gregory N. Crenshaw District Member-at-Large
Ted Lyons Crouse District Member-at-Large
Richard Gary Daniels District Member-at-Large
Stephanie Lynn Daniels District Member-at-Large
Andy Duke District Member-at-Large
Fred A Feltmann District Member-at-Large
Allison Fox District Member-at-Large
Jay Paul Gapuzan District Member-at-Large
David Gault District Member-at-Large
Robert Scott Hawley District Member-at-Large
Lewis F Hays District Member-at-Large
Tiffany Hoff District Member-at-Large
John E Huffman District Member-at-Large
David P Jaracz District Member-at-Large
Scott Johnson District Member-at-Large
Christina Wells Kerr District Member-at-Large
Kevin Carey Kirwan District Member-at-Large
Lawrence William Labbe District Member-at-Large
Michele Louise LaVigne District Member-at-Large
Michael Alen Lotz District Member-at-Large
Paul Wayne Marcinko District Member-at-Large
John McAskill District Member-at-Large
Thomas James Mihill District Member-at-Large
Bobby Lee Miller District Member-at-Large
Thomas H Morin District Member-at-Large
Sharon Lynn OGrady District Member-at-Large
Jerry Richstein District Member-at-Large
James Wade Patrick District Member-at-Large
Russ Plugge District Member-at-Large
Leah Marie Pincus District Member-at-Large
Pamela Roberts District Member-at-Large
Donald Robert Ross District Member-at-Large
Lauren Seidl District Member-at-Large
Robert Rudolph Shumpert District Member-at-Large
Greg Sinatra District Member-at-Large
Britta N Smith District Member-at-Large
Phillip Martin Smith District Member-at-Large
Kenneth E. Stadler District Member-at-Large
Robert Allen Taylor District Member-at-Large
Paul Thomas District Member-at-Large
Hilary M Thornton District Member-at-Large
Daniel Kenneth Timko District Member-at-Large
Meaghan Timko District Member-at-Large
Donna B Vinson District Member-at-Large
Ted M Vinson District Member-at-Large
Thomas Patrick Welch District Member-at-Large
David H White District Member-at-Large
Kenneth E Williams District Member-at-Large
Shirley C Williams District Member-at-Large